Jak vytvořit Windows 7 bootovací USB/DVD?

Předtím, než začnete nainstalovat Windows 7 do nového zařízení, je třeba k tomu mít bootovací zařízení, ze kterého budete operační systém instalovat.

Potřebujete vytvořit bootovací USB/DVD? Zde je jednoduchý postup, jak na to.

Nejprve je potřeba si stáhnout ISO soubor, který následně budete vkládat na vybrané médium.

Velmi snadným nástrojem pro vytvoření bootovacího zařízení na USB je nástroj s názvem Rufus. Jedná se však o možnou alternativu, je také možné bootování provést i přes Microsoft nástroj, který je popsán v další kategorii.

Nástroj Rufus stáhnete:

Jakmile nástroj stáhnete a nainstalujete, začíná následující postup:

 1. Stáhněte si instalační ISO obraz Windows
 1. Stáhněte si utilitu Rufus, která dokáže vytvořit bootovací USB
 1. Připojte do počítače USB flash disk
 1. Spusťte utilitu Rufus
 1. Jako „Zařízení“ vyberte svůj USB flashdisk
 1. Do „Výběr bootu“ nastavte instalační ISO obraz Windows
 1. V „Oddíl a typ cílového systému“ vyberte „GPT“
 1. Jako „Cílový systém“ uveďte „UEFI (ne CSM)“
 1. „Souborový systém“ vyberte „FAT32 (Výchozí)“
 1. A „Velikost clusteru“ zadejte také výchozí „4096 bajtů (Výchozí)“
 1. Poté kliknutím na tlačítko „Start“ vytvoříte bootovatelný USB flash disk, který se bude kamarádit s UEFI a GPT.

Jak vytvořit Windows 7 bootovací DVD?

Stáhněte si nástroj:

Jakmile nástroj nainstalujete a otevřete, ukáže se Vám okénko, které po Vás bude chtít, abyste vybrali umístění ISO souboru ve Vašem počítači. Pokud jste ISO soubor stáhli z našeho odkazu, bude se nacházet ve stažených souborech, pokud jste jej neuložili jinde.

Windows 7 USB/DVD Download Tool krok 1

V dalším kroku zaklikněte, na jaké médium chcete ISO soubor nabootovat. V tomto případě bootujeme DVD, ale můžete zakliknout i USB, pokud si jej vyberete pro bootování a máte jej k dispozici.

USB/DVD Download Tool krok 2

Následně vyberte jednotku, kde se Vaše DVD nachází a spusťte kopírování.

Windows 7 USB/DVD Download Tool krok 3

V posledním kroku už jen počkejte než bude kopírování dokončeno.

Windows 7 USB/DVD Download Tool krok 4

Jak nainstalovat Windows 7

Instalace operačního systému Windows 7 je velmi snadná a dnes ji zvládne prakticky každý. V tomto návodu Vám ukážeme jak na to.

Pokud u sebe máte bootovací/instalační DVD či flash disk (USB), vložte jej do mechaniky Vašeho počítače. Pokud jste se k tomuto kroku ještě nedostali, mrkněte na “Jak vytvořit bootovací flash disk/DVD”.

Instalace by se po vložení měla spustit automaticky, 

Pokud instalace nezačne automaticky

Ve výjimečných případech se může stát, že instalace po vložení bootovacího DVD/USB nezačne. Pojďme si tedy ukázat, jak nainstalovat Windows 7, pokud instalace nezačne automaticky.

V takovém případě je třeba restartovat počítač. Jakmile se počítač začne znovu spouštět, ihned opakovaně mačkejte jedno z uvedených tlačítek na klávesnici, dokud se nespustí BIOS (nejčastější tlačítka pro spuštění BIOSu jsou F10, F2 nebo Del/Delete. 

Jakmile se Vám BIOS spustí, klikněte na tlačítko boot. Následně vyhledejte Pořadí spouštění, které chcete změnit. Občas může být možnost spouštění zobrazená na následujícím obrázku skryta na jiných kartách. Procházejte se a zkuste najít tuto možnost.

Windows 7 Boot v biosu

Chcete-li změnit, ze kterého zařízení se má zavádět jako první, postupujte podle pokynů na obrazovce nástroje pro nastavení BIOS a změňte pořadí spouštění.

Windows 7 nastavení bootování v biosu

V tomto příkladu lze pořadí zavádění změnit pomocí kláves + a – pamatujte, že váš BIOS může mít jiné pokyny.

Pomocí kláves + a – příklad změní jednotku CD-ROM na začátek pořadí spouštění .

Pomocí F10 , Uložit a ukončit, uložíte všechny akce a ukončení nebo přejděte na kartu Konec a uložte změny.

Pokud do zařízení vkládáte místo DVD Flash Disk/USB, v BIOSU se místo CD-ROM zobrazí možnost Jednotka USB.

Nezapomínejte, že DVD nebo USB musí být v seznamu jako první, aby jí počítač dal při nastartování přednost.

Pokračujeme v instalaci

Pokud se Vám tedy úspěšně spustila instalace, vyčkejte dokud se nedokončí.

Následně přichází čas na nastavení základních parametrů Vašeho operačního systému, jako je například jazyk, časové pásmo, souhlas s licenčními podmínkami atd. Pokud v počítači už máte nainstalovanou předchozí Windows verzi, systém Vám nabídne možnost upgradu.

Systém Vám pak dále nabídne možnost na jakou jednotku operační systém umístit.

Po nastavení všeho potřebného započne instalace samotného systému, která může trvat až 20 minut. Během této doby si můžete s klidem dát pauzu u dobrého kafíčka.

Jakmile se instalace dokončí, počítač se sám začne restartovat. Nyní máte úspěšně nainstalováno a systém už Vás navede k základnímu nastavení Vašeho účtu. Pak už stačí Windows jen AKTIVOVAT.

Aktivace Windows 7

Po úspěšném dokončení instalace Vás systém vyzve k aktivaci operačního systému. Tu můžete provést dvěma způsoby, aktivací prostředníctvím internetu nebo telefonickou aktivací.

Aktivace prostřednictvím internetu

Pokud jste připojeni k internetu, klikněte na tlačítko start, pak na tlačítko Počítač, pokračujte kliknutím na Vlastnosti a ve spodní části okna klikněte na Aktivovat systém Windows nyní.

Poté klikněte na Aktivovat produkt Windows online.

Systém Vás následně vyzve k zadání produktového klíče, pak už jen stačí postupovat podle pokynů, které se Vám ukážou a aktivace se zdaří.

Aktivace po telefonu

Vzhledem k tomu, že ve většině případů nabízíme druhotné licence, které už byly jednou použity a pak odinstalovány, může se stát, že Vám aktivace přes internet nebude fungovat. Je to z toho důvodu, že licence vyžaduje ID ověření, které prokáže nového vlastníka licence. Toto ID ověření snadno provedete pomocí telefonické aktivace.

Abyste zahájili telefonickou aktivaci, stačí ji aktivovat jednoduchým pokynem, který napíšete do vyhledávacího pole po stisknutí tlačítka s logem Windows.

Jakmile stisknete tlačítko Windows a nebo kliknete na tlačítko start v levém spodním rohu, objeví se Vám vyhledávací políčko. Pak už jen do něj stačí napsat tento jednoduchý pokyn “slui 4” a stisknout Enter.

Systém Vás následně vyzve k zakliknutí regionu, kde se nacházíte. Pak klikněte na Další.

Windows telefonická aktivace

Následně se Vám ukáže takovéto, nebo podobné okno (záleží na operačním systému), které Vám nabídne dvě telefonní čísla a také sérii identifikačních čísel. Automatizovaný systém Vás už pak provede zbytkem ID ověření.

Pokud se vám nepodaří aktivaci úspěšně dokončit, stačí nás kontaktovat v živém chatu vpravo dole nebo na mailu s popisem chyby a nejlépe fotkou nebo screenshotem.