Jak vytvořit bootovací USB Windows 8.1?

Abyste mohli nainstalovat Windows 8.1, tak potřebujete nejdříve vytvořit bootovací USB. K vytvoření bootovacího USB si stačí stáhnout nástroj “Media Creation Tool“.

Jakmile nástroj stáhnete, ještě před jeho spuštěním do Vašeho zařízení vložte USB. Musí na něm být alespoň 8GB volného místa a také je třeba vědět, v jaké jednotce je zapojen, budete ji totiž později zaklikávat v systému. Ujistěte se tedy, zda víte, že je USB zapojeno například v jednotce D, E atd. 

Spusťte Media Creation Tool a vyberte možnost “Vytvořit instalační média pro jiný počítač. Pak klikněte na “další”.

Pokud se vám při spuštění Media Creation Tool objeví neznámý error, navštivte naši další stránku, která se přímo tímto problémem zabývá.

Instalace Windows 10

Následně vyberte jazyk, architekturu a hlavně správnou edici Windows, kterou budete instalovat do Vašeho zařízení. Pokračujte kliknutím na “další”.

Instalace Windows 10 volba jazyka

Následně klikněte na “USB flash disk” a pak na “Další”.

Instalace Windows 10 volba média

Systém po Vás v následujícím kroku bude chtít, abyste vybrali jednotku, ve které máte Vaše USB zapojeno. Po vybrání klikněte na “Další”.

Instalace Windows 10 zvolení USB flash disku

Pak už jen stačí počkat, dokud se instalační soubor úspěšně nenahraje na Váš USB disk. Jakmile je vše dokončeno, klikněte na “Dokončit”. Nyní už můžete USB vysunout a pustit se do instalace na Vašem zařízení.

Instalace Windows 10 průběh vytváření USB media

Jak nainstalovat Windows 8.1

Instalace operačního systému Windows 8.1 je velmi snadná a dnes ji zvládne prakticky každý. V tomto návodu Vám ukážeme jak na to.

Pokud u sebe máte bootovací/instalační DVD či flash disk (USB), vložte jej do mechaniky Vašeho počítače. Pokud jste se k tomuto kroku ještě nedostali, mrkněte na “Jak vytvořit bootovací flash disk/DVD”.

Instalace by se po vložení měla spustit automaticky.

Jak nainstalovat Windows 8.1 – Pokud instalace nezačne automaticky

Ve výjimečných případech se může stát, že instalace po vložení bootovacího DVD/USB nezačne. V takovém případě je třeba restartovat počítač. Jakmile se počítač začne znovu spouštět, ihned opakovaně mačkejte jedno z uvedených tlačítek na klávesnici, dokud se nespustí BIOS (nejčastější tlačítka pro spuštění BIOSu jsou F10, F2 nebo Del/Delete. 

Jakmile se Vám BIOS spustí, vyberte “BIOS settings”. Pak vyberte možnost s názvem “Boot order”. Nyní je třeba vybrat jednotku USB/DVD (záleží jestli instalujete z DVD nebo USB) jako první spouštěcí zařízení. Pro uložení změn většinou stačí zmáčknout tlačítko F10.

Následně restartujte počítač a instalace začne po opětovném spuštění systému.

Nastavení bootování v biosu

Systém po Vás následně bude chtít nastavení základních informací jako například jazyk. Pak se dostanete ke kroku, kde po Vás systém bude chtít výběr typu instalace. Pokud provádíte upgrade z předchozí verze na novější, můžete zakliknout “Upgrade”. V případě čisté instalace zaklikněte “Vlastní”.

Windows 8.1 výběr typu instalace

Následně se Vám otevře okno, kde vyberete disk, kam se Windows bude instalovat. 

Windows 8.1 instalace

Systém se následně začne instalovat. Jakmile se instalace dokončí, počítač se sám restartuje.

Proces instalace

POZNÁMKA: Při opětovném restartu se objeví hláška, která Vám nabídne spustit instalaci z DVD, ale tu už můžete ignorovat.

Jakmile se Windows znovu spustí, bude třeba doplnit ještě některé základní parametry, jako například název PC nebo barvy.

Přizpůsobení systému

Pak už zbývá jen zakliknout “Použít expresní nastavení” a je hotovo.

Instalace nastavení systému

AKTIVACE Windows 8.1

Po úspěšném dokončení instalace Vás systém vyzve k aktivaci operačního systému. Tu můžete provést dvěma způsoby, aktivací prostředníctvím internetu nebo telefonickou aktivací.

Aktivace prostřednictvím internetu

Pokud jste připojeni k internetu, klikněte na tlačítko start, pak na tlačítko Počítač, pokračujte kliknutím na Vlastnosti a ve spodní části okna klikněte na Aktivovat systém Windows nyní.

Poté klikněte na Aktivovat produkt Windows online.

Systém Vás následně vyzve k zadání produktového klíče, pak už jen stačí postupovat podle pokynů, které se Vám ukážou a aktivace se zdaří.

Aktivace po telefonu

Vzhledem k tomu, že ve většině případů nabízíme druhotné licence, které už byly jednou použity a pak odinstalovány, může se stát, že Vám aktivace přes internet nebude fungovat. Je to z toho důvodu, že licence vyžaduje ID ověření, které prokáže nového vlastníka licence. Toto ID ověření snadno provedete pomocí telefonické aktivace.

Provedení telefonické aktivace:

 1. Stisknete tlačítka Windows + R – objeví se okno, ve kterém je vyhledávací pole.
 2. Dole vyhledávacího pole napište slui 4.
 3. Ze seznamu zemí vyberte zemi ve které se nacházíte a pokračujte kliknutím na tlačítko: Další.
 4. Zatelefonujte na jedno z uvedených telefonních čísel. 
 5. Robot se Vás zeptá, zda souhlasíte s nahráváním (záleží na Vás).
 6. Zadáte požadovaný bezpečnostní kód.
 7. V telefonickém automatu zvolte možnost 1 – aktivace produktu Windows. Dále zadáme dvojku (rovnou nás převede do telefonické aktivace) a pak zadáme jedničku (automat se ptá, zda máme zapnutou aktivaci a vidíme aktivační ID).
 8. Telefonický automat Vás vyzve k zadání instalačního ID.
 9. Je možné, že se Vás robot zeptá, na kolika počítačích máte nainstalován operační systém Windows. Je nutné zadat „0“, jelikož teprve instalujete a aktivujete.
 10. Robot Vám nadiktuje ID potvrzení, které vyplníte v dalším kroku telefonické aktivace do kolonek. 
 11. Telefonickou aktivaci dokončíte tlačítkem – máte úspěšně aktivovaný operační systém Windows.
Windows telefonická aktivace
V telefonické aktivaci se Vám ukáže takovéto, nebo podobné okno (záleží na operačním systému), které Vám nabídne dvě telefonní čísla a také sérii identifikačních čísel.

Možné chyby, které se Vám mohou objevit při aktivaci

0XC004c008 – Tato chyba se objeví při pokusu o aktivaci přes internet. Pokud se Vám tato chyba ukáže, je třeba provést telefonickou aktivaci.

0XC004f050 – Tato chyba znamená, že máte nainstalovanou jinou verzi Windows, než od jaké vlastníte licenční klíč. Je třeba nainstalovat verzi správnou.

0X004c003 – Tato chyba znamená, že jste si pravděpodobně stáhli Instalační soubor ze špatného zdroje. Je třeba stahovat z ověřených zdrojů, jako například z našeho odkazu, který se nachází v sekci Software ke stažení.